Sve što treba da znate o držanju papagaja kao kućnog ljubimca

Setnja Autor 2025-07-21

Iskustva, saveti i trikovi za uspešno držanje papagaja kao kućnih ljubimaca. Saznajte kako se brinuti o tigricama, nimfama i drugim vrstama papagaja.

Sve što treba da znate o držanju papagaja kao kućnog ljubimca

Papagaji su fascinantne ptice koje mogu postati divni kućni ljubimci, ali zahtevaju posebnu pažnju i brigu. U ovom članku ćemo podeliti iskustva i savete ljubitelja papagaja o njihovom držanju, ishrani, pripitomljavanju i rešavanju uobičajenih problema.

Popularne vrste papagaja za kućne ljubimce

U Srbiji su najpopularnije sledeće vrste papagaja:

Tigrice (Nymphicus hollandicus)

Tigrice su najmanji predstavnici porodice kakadua. Ove ptice su veoma druželjubive i relativno lako se pripitomljavaju. Životni vek im je oko 10-14 godina u zatočeništvu. Karakteriše ih karakteristična ćuba koja pokazuje njihovo raspoloženje.

"Moja tigrica je bila prava maza. Voljela je da sedi na mom ramenu ili glavi, mazila se, bila živa i pričala. Prava divota!" - kaže jedan vlasnik.

Mali aleksandar (Psittacula krameri)

Ove ptice su poznate po svojoj inteligenciji i sposobnosti govora. "Svideli su mi se aleksandri jer kažu da su prave male pričalice i da se lako pripitomljavaju kad su mladi" - deli jedno iskustvo.

Rozenkoli (Agapornis roseicollis)

Rozenkoli su veoma aktivne i zabavne ptice. "Moj rozenkolis je pravi razornik - uništava sve u kavezu, pokidao je ogledalce, izbacuje pojilicu sa vodom, grickaju merdevine" - opisuje jedan vlasnik.

Priprema za dolazak papagaja

Kavez i oprema

Kavez bi trebao biti dovoljno velik da ptica može da raširi krila. Bitno je obezbediti razne igračke, prečke za sedenje i sipinu kost za oštrenje kljuna.

"Imam problem sa prašinom koju papagaji prave mašući krilima. Da li je istina da nisu dobri za malu decu zbog sve te prašine?" - pita jedan budući vlasnik.

Lokacija kaveza

Kavez treba postaviti na mirnom mestu, bez promaje, ali u prostoriji gde ptica može biti deo porodičnog života. "Nije dobro da kavez bude u najprometnijoj prostoriji u kući" - savetuje iskusan vlasnik.

Ishrana papagaja

Osnova ishrane su kvalitetne smeše semena, ali važno je dodavati i sveže voće i povrće:

  • Jabuke
  • Šargarepe
  • Narandže (u umerenim količinama)
  • Zelena salata
  • Krastavci
  • Paprike

"Moja tigrica voli jabuku i narandžu. Danas je čvrktala dok se kupala!" - opisuje jedan vlasnik.

Treba izbegavati hleb, so, čokoladu i kupus koji mogu izazvati zdravstvene probleme.

Pripitomljavanje papagaja

Proces pripitomljavanja zahteva strpljenje i doslednost. Evo nekoliko saveta:

  1. Prvih nekoliko dana ostavite pticu da se navikne na novu okolinu
  2. Polako približavajte ruku kavezu, prvo samo da vas vidi
  3. Ponudite poslastice iz ruke kroz rešetke kaveza
  4. Kad ptica postane sigurna, možete pokušati da je ohrabrite da vam dođe na ruku
  5. Uvek budite blagi i strpljivi

"Ja sam otkrila jedan način za pripitomljavanje: uzmete hranilicu, stavite je oko 17h, onda je ponoć stavite oko 21h. Ptica će misliti da je to hranilica i pojest će sa vašeg prsta" - deli jedan trik.

Česte brige i problemi

Mitarenje

Mitarenje je normalan proces menjanja perja, ali može biti stresan za pticu. "Moja tigrica se puno češka. Prošlo je mitarenje, jede semenke, jabuku, narandžu, kupa se, ali se opet baš češka" - opisuje jedan problem.

Gubitak apetita

"Moj papagaj je prestao da leti, ne peva, smršao je i krklja kao da mu je zapušen nos. Jako mu je slaba kondicija" - opisuje ozbiljan problem koji zahteva veterinarsku pomoć.

Agresivno ponašanje

"Imam tigricu koja od skoro naskakuje i trlja se o neku granu, čvrkuče i uporno se prislanja. Deluje kao da je spremna za parenje" - opaža jedan vlasnik.

Zdravlje papagaja

Redovni pregledi kod veterinara specijalizovanog za ptice su veoma važni. "Naši veterinari slabo umeju sa sitnim životinjicama" - žali se jedan vlasnik.

Znaci oboljenja koje treba pratiti:

  • Promene u ponašanju (letargija, agresija)
  • Gubitak apetita
  • Promene u izgledu izmeta
  • Problemi sa disanjem
  • Gubitak perja

Život sa papagajem

Papagaji su inteligentne ptice koje zahtevaju mnogo pažnje i mentalne stimulacije. "Oni nisu samo ukras, oni su kao mala deca" - ističe jedan vlasnik.

"Moj papagaj je pravi član porodice. Ujutru me budi, prati me dok perem zube, druži se sa mnom tokom dana. Ne možeš da zamisliš koliko radosti donosi" - deli svoje iskustvo vlasnik.

Važno je znati da papagaji mogu biti veoma glasni i da prave nered. "Moj razbacuje semenke svuda oko sebe kada jede, a kada se mitari, svuda leti perje. Na to treba da budeš spreman" - upozorava iskusan vlasnik.

Zaključak

Držanje papagaja kao kućnog ljubimca može biti izuzetno ispunjavajuće iskustvo, ali zahteva ozbiljnu predanost i odgovornost. Ove ptice su inteligentne, emotivne i dugovečne, te zaslužuju punu pažnju i ljubav.

"Posle 10 godina zajedništva, mogu reći da papagaj nije ptica, već osoba. Oni su pravi ljubimci koji će vam uzvratiti svu ljubav koju im pružite" - zaključuje jedan iskusan vlasnik.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.